خواص موز

خواص موز

موز به افرادي که داراي فشار خون بالايي هستند کمک مي کند همچنين خطر حملات قلبي را کاهش مي دهد. موز بهبود دهنده زخم مزمن معده و کاهش دهنده کلسترول مي باشد. ماده معجزه آساي موجود که در موز سيستم گردش خون را تنظيم مي کند پتاسيم است. به عنوان مثال در مطالعه ۸۵۹ نفر مرد و زن که به وسيله دانشگاه Sandiago کاليفرنيا و دانشگاه کمبريج انگلستان انجام شد تحقيقات نشان داد که افرادي که روزانه از غذايي که داراي پتاسيم بالايي هستند استفاده مي کنند مثل موز ۴۰% کمتر خطر ابتلا به حمله قلبي را دارند .
اثر پتاسيم خيلي قوي است دانشمندان مي گويند افزودن پتاسيم به غذاي روزانه افراد باعث پايين آمدن فشار خون مي شود و وقتي که پتاسيم را از جيره غذايي حذف مي نمايند فشار خون بالا مي رود.
علاوه بر اين مزيت پتاسيم موجود در موز همچنين مي‌تواند به رشد و تقويت سلامت استخوان‌هاي بدن كمك كند. پتاسيم با افزايش از دست رفتن كليسم بدن از طريق ادرار كه در نتيجه خوردن نمك زياد اين اتفاق مي‌افتد مقابله مي‌كند و بنابراين مانع از اين مي‌شود كه استخوان‌ها با سرعت نازك شده و تحليل بروند.
تحقيقاتي که در دانشگاه Temple فيلا دلفيا انجام شد نشان مي دهد که حذف پتاسيم از غذاي ۱۲ نفر که فشار خون بالاتر داشتند بعد از ۱۰ روز فشار خونشان بالاتر رفته است.
همچنين اين ميوه حاوي پكتين نوعي فيبر محلول است كه حركات لوله‌هاي گوارشي را متعادل كرده و باعث بهبود يبوست مي‌شود. شايد به خاطر داشته باشيد كه در سنين كودكي مادرتان به شما توصيه مي‌كرده كه براي تقويت قدرت بينايي‌تان هويج بخوريد و اين در حالي است كه محققان نيز توصيه مي‌كنند در سنين بزرگسالي براي تقويت بينايي موز بخوريد.
بررسي که در دانشگاه Naples ايتاليا انجام شده نشان مي دهد که ۸۱ % افرادي که فشار خون بالايي دارند اگر از ۳ الي ۶ جيره غذايي که پتاسيم بالا دارند مثل موز استفاده کنند ميزان دارو درماني آنها به نصف و در بعضي ها کاملا قطع گرديده است.
تحقيقات نشان مي دهد که اثر موز بر روي زخم بيشتر از داروهاي گران قيمت است که به وسيله پزشک تجويز مي شود.بررسي هاي آزمايشگاهي و بررسي روي حيوانات نشان مي دهد که موز يک ماده حفاظت کننده مي باشد. هر چند تحقيقات کاملتري لازم مي باشد تا به عمل يک تکه موز در سيستم هاضمه پي برد. تحقيقات انجام شده در کالج Kastuba هند نشان مي دهد که عامل شيميايي موجود در موز به نام Protease Inhibitor واقعا باکتري عامل اولسر را متوقف مي کند. محققين ديگر در دانشگاه New England در استراليا نشان مي دهد که موز از برگشت اولسر جلوگيري مي نمايد همان طوري که داروهاي گران قيمت اين کار را انجام مي دهد عوارض جانبي نيز ندارد.
رمز اين تحقيقات اين بود که اين موزها کاملا رسيده و قهوه اي بودند در اين مرحله موز ماده اي توليد مي کند که همان لايه پوششي توليد شده در معده است که بر اثر اسيد معده کاهش پيدا مي کند.
در طول اين مدت محققين اثرات درماني ديگر موز را نيز دنبال نموده اند. در تحقيقي که بر روي حيوانات در دانشگاه Kerala در هند انجام شد معلوم گرديد که موز نرسيده خشک شده سطح LDL کلستورل را کاهش مي دهد که اين نوع کلسترول نوع مضر کلسترول مي باشد که باعث انسداد رگها مي شود و از تغييرات شيميايي بين عضلات قلب که خود مي تواند عامل بيماري Cardio Vascular گردد جلوگيري کند. تحقيق ديگري در New Dehli نشان مي دهد که پودر موز خشک شده مي تواند درد را کاهش دهد.
گروهي ديگر از تحقيقات نيز حاكي از آن است كه مصرف منظم تمام انواع ميوه‌ها و سبزيجات به ويژه موز به ميزان قابل توجهي از خطر ابتلا به سرطان كليه مي‌كاهد.
هنگاميكه موز انتخاب مي كنيد بايد پوست آن زرد و سفت و روي آن لكه هاي سياه وجود داشته باشد و اين نشانه موز رسيده است . موز نارس بدليل داشتن نشاسته زياد هضمش سنگين است .

تركيبات شيميايي

قندي كه در موز وجود دارد به سرعت قابل جذب است
در صد گرم موز مواد زير موجود است
انرژي ۱۰۰ كالري
آب ۷۰ گرم
پروتئين ۰/۸ گرم
چربي ۰/۲ گرم
قند ۶/۵ گرم
كلسيم ۸ ميلي گرم
فسفر ۲۵ ميلي گرم
آهن ۰/۷ ميلي گرم
سديم ۱ ميلي گرم
پتاسيم ۳۷۰ ميلي گرم
ويتامين آ ۱۹۰ واحد
ويتامين ب۱ ۰/۰۵ ميلي گرم
ويتامين ب۲ ۰/۰۶ ميلي گرم
ويتامين ب ۳ ۰/۰۷ ميلي گرم
ويتامين ث ۱۰ ميلي گرم
در موز چند ماده شيميايي بسيار مهم مانند سروتونين ، نوروپي تفرين ، دوپامين و كاته چولامين وجود دارد .
موز از نظر طب قديم ايران معتدل و تر است و خون را غليظ مي كند . موز انرژي زيادي دارد و چون نرم هست غذاي خوبي براي كودكان و اشخاص مسن مي باشد.
موز ملين بوده و همچنين درمان اسهال و اسهال خوني است.
موز خونساز است بنابراين اشخاص لاغر و كم خون حتما بايد موز بخورند.
موز تقويت كننده معده و نيروي ج ن س ي است.
شيره گلهاي موز درمان كننده اسهال خوني است.
جوشانده موز اثر قطع خونريزي دارد.
ريشه موز دفع كننده كرم معده است.
موز نفاخ است و زيادخوردن آن خصوصا در سرد مزاجان توليد گاز معده مي كند براي رفع اين عارضه بايد پس از موز كمي نمك خورد.
موز تاثير خوبي در تامين رشد و تعادل سيستم اعصاب درد.
براي درمان ضعف بدن موز را با عسل بخوريد.
موز مدر است.
موز بعلت دارا بودن قند زياد براي مبتلايان به مرض قند مضر است و نبايد در خوردن آن افراط كنند.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code