خواص خيار

خواص خيار

خيار داراي سلولز بسيار زيادي است و روي اين اصل آب خيار، ملين خوبي مي‌باشد تا بتواند سلولز را دفع كند. آب خيار براي رفع و درمان يرقان بسيار مفيد است. علاوه بر اين مي‌توان از جوشانده پوست خيار هم براي درمان يرقان استفاده نمود.

پوست خيار داراي ويتامين C مي‌باشد. خياري كه از صبح تا عصر روي بوته، زير آفتاب بوده است و چنانچه قبل از غروب خورشيد آن را چيده و همان‌جا صرف شود داراي ويتامين C بوده و براي نرمي استخوان و معالجه سل بسيار مفيد است. خيار حاوى آب ، پروتئين ، چربى، آهن، فسفر، پتاسيم، منيزيم، قند، گوگرد، كلر و ويتامين A ، B1 ، B2، P، C، B6و E است.
اين ميوه به علت داشتن املاح معدنى زياد در رژيم هاى لاغرى توصيه مى شود و باعث تخليه سموم از بدن مى شود.

هرچه از خيارهاى كوچك‌تر و با پوست استفاده كنيد هضم آن آسانتر و خواص بيشترى را داراست و باعث مى شود كه دچار نفخ معده نشويد.

خيار به علت داشتن سيليكون و گوگرد باعث رشد موى بيشتر مى شود.
آب اين ميوه پوست را شفاف و با طراوت مى كند. براى تسكين خارش پوست گوشت خيار را بكوبيد و روى پوست بگذاريد.اگر پوستتان دچار جوش هاى قرمز رنگى است حلقه هاى خيار را در شير قرار داده و سپس روى پوست بگذاريد خيار به علت داشتن گوگرد معده را ضد عفونى مى كند و باعث قدرت ارتجاعى عضلات مى شود پتاسيم فراوان موجود در خيار باعث تنظيم فشار خون مى شود. خوردن خيار براى رفع تشنگى و پاك كردن كبد و زياد شدن ادرار و از بين رفتن سنگ مثانه و كليه مفيد است با آب خيار زردى و يرفان را معالجه كنيد. خيار به علت اينكه باعث دفع اسيد اوريك مى شود باعث درمان رماتيسم مى شود و تب را از بدن دور مى كند.
بوئيدن خيار شما را از هيجان، غضب و عصبانيت ، لرزش اندام و سردرد دور مى كند. با تمام اين خواص در خوردن خيار زياده روى نكنيد چون دير هضم است. افرادى كه معده و روده حساس دارند در خوردن آن احتياط كنند.
انواع خيار به صورت خام و پخته مصرف مي شود. خيار شامل ۹۰ درصد آب، حدود ۳ درصد مواد قندي، كمتر از يك درصد پروتئين و مقداري بسيار ناچيز چربي مي باشد. خيار سرد و مدّر است و ماده اي بسيار پر ارزش براي ساختن سالاد است.

بنابر احاديثي كه در صحيح بخاري و صحيح مسلم آمده از عبدالله بن جعفر نقل شده كه گفت من خود ديدم كه حضرت محمد صلي الله عليه و آله خرماي تازه و خيار را با هم مي خورد.

خيار از نظر طب قديم ايران سرد و تر است و خنك كننده بدن مي باشد و به هضم غذا كمك مي كند .

۱)خيار حل كننده اورات و اسيد اوريك است بنابراين مرض نقرس را درمان مي كند .
۲)خيار ادرار آور است .
۴)خيار خون را تصفيه مي كند.
۵)سوپ خيار حبس البول را از بين مي برد .
۶)عصاره برگهاي له شده خيار ايجاد تهوع مي كند بنابراين در مسموميت ها و اختلالات دستگاه جهاز هاضمه مصرف مي شود .
۷)خيار عطش را تسكين مي دهد .
۸)خيار ملين است .
۹)خيار را حلقه حلقه كرده و روي پوست صورت بگذاريد چين و چروكهاي صورت را از بين مي برد و صورت را جوان مي كند.
۱۰)اگر پوست شما چرب است خيار را با آب مقطر بپزيد و با اين آب صورت خود را شستشو دهيد .
خيار داراي ساپونين و آنزيم هاي مختلفي مانند پروتئولي تيك و غيره و ويتامين ها و مواد معدني مختلف مي باشد .
در صد گرم خيار مواد زير موجود است .
انرژي ۸ كالري
آب ۹۵ گرم
پروتئين ۰/۶ گرم
مواد چربي ۰/۱ گرم
مواد نشاسته اي ۲/۵ گرم
فسفر ۳۰ ميلي گرم
آهن ۰/۲ ميلي گرم
كلسيم ۲۵ ميلي گرم
پتاسيم ۱۶۰ ميلي گرم
ويتامين آ ۲۵۰ واحد
سديم ۶ ميلي گرم
ويتامين ب ۱ ۰/۰۳ ميلي گرم
ويتامين ث ۷ ميلي گرم
يك خيار معمولي را با دو ليون آب بجوشانيد تا حجم آن يك ليوان شود سپس آنرا صاف كنيد و بگذاريد سرد شود بعد ۵۰ گرم بادام خام و پوست كنده را آسياب كرده و با اين آب مخلوط كنيد و بهم بزنيد و با پارچه صاف كنيد و به محلول صاف شده ۲۵۰ گرم الكل سفيد و يك گرم اسانس گل سرخ اضافه كنيد و كاملا هم بزنيد هر روز از اين لوسيون طبيعي به صورت خود بزنيد تا پوست شما هميشه جوان بماند .
اشخاصي كه ناراحتي معده دارند نبايد در مصرف خيار زياده روي كنند زيرا ممكن است باعث اختلال در دستگاه هضم گردد .
خيار نفاخ است چون سريعا در معده فاسد مي شود هميشه بايد آنرا قبل از غذا خورد كه به هضم غذا كمك كند . كسانيكه نمي توانند خيار را خوب هضم كنند بايد آنرا با نمك بخورند .

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code