شروع كار با مامبو

شروع کار با سیستم مدیریت محتوای مامبو

مامبو مشکل بزرگ ساخت و اجرای یک وب سایت قوی را آسان میکند. دلیل اینکه خیلی ها از آن استفاده میکنند همین است. اما اگر شما تا حالا از یک سیستم مدیریت محتوا (CMS) استفاده نکرده اید ممکن است در ابتدا فکر کنید خیلی کارهای ساده در این سیستم مشکل تر شده است.این سلسله موضوعات برای کسانی است که برای اولین بار مایلند از یک سیستم مدیریت محتوا بطور جدی استفاده کنند کاملا ضروری است.

۱- چگونه به واقعیت یک سیستم مدیریت محتوا فکر کنید تا توقعات بجا و نابجا از آن را خودتان تشخیص داده و درک کنید.
۲- چطور سایت خود را سازماندهی کنید.
۳- طراحی ظاهر سایت
۴- ماژولها
۵- اضافه کردن متن و تصاویر
۶- ایجاد لینک (Link)
۷- بلاگ ها و صفحه اول سایت
۸- کامپوننت ها و مامبوت ها
۹- این کجاست

چگونه به واقعیت یک سیستم مدیریت محتوا فکر کنید تا توقعات بجا و نابجا از آن را خودتان تشخیص داده و درک کنید

بیشتر وقتی صحبت از وب سایت میشود به یاد تعدادی صفحات وب و لینکهای بین آنها می افتیم. در این نوع وب سایت هر صفحه وب دارای مطالب ثابتی است (Static) که بعد از تنظیم دیگر تغییر نمیکند، مگر طراح سایت آنرا تغییر و دوباره بارگذاری کند. در این حالت شما در مورد سایتتان به شکل یک ساختار درختی فکر میکنید: صفحه اول که دارای یک منو است و به تعدادی صفحات دیگر لینک شده است و در هر یک از این صفحات لینکهایی به صفحات دیگر و …..مامبو جور دیگری سایت را سازمان دهی میکند چون هر چیز در سایتتان دیده میشود متغییر و غیر ثابت (Dynamic) است.
این صفحات بر اساس اطلاعات وارد شده توسط مشاهده کنندگان سایت ، لینکهای اخبار، یا مطالب اضافه شده توسط اعضای سایت تغییر میکند بدون اینکه طراح سایت در این تغییرات دخالت داشته باشد. این مطالب متغییر درست در لحظه ای که مشاهده کننده صفحه را باز یا آنرا رفرش (Refresh) میکند ایجاد یا بروز میشوند.
هر صفحه از سایت مامبويی شما حاوی بلوکهای متفاوتی از مطالب است که هر یک از بلوکها یکPosition نامیده میشود. شما صفحه آرایی صفحات را با یک قالب (Template) انجام میدهید نه تک تک و بطور ثابت.
تمام تنظیمات مثل محل بلوکها ، فونتها ، رنگها و پس زمینه ها در اینTemplate انجام میشود. سپس ماژولها را در بلوکها قرار میدهید. دست آخر مطالب را اضافه میکنید و آنها را در اصل به یکی از اجزاء صفحه که معمولا منوها هستند نسبت میدهید.

چطور سایت خود را سازماندهی کنید؟

در این نسخه از مامبو شما مجبورید مطالبتان را به سه سطح تقسیم کنید، نه بیشتر و نه کمتر.این سه سطح عبارتند از :
بخش(Section) – مجموعه (Category) – مطالب (Contents).
بخش ها (Sections) ظرفهای بزرگی هستند. آنها مجموعه ها را در خود نگه میدارند. مجموعه ها (Categories) ظرفهای کوچکتری هستند که حاوی مطالب (Contents) هستند.
چیز مهمی که باید درک شود این است که شما نمی توانید مطالبی در سایت داشته باشید مگر اینکه حتما برای آنها بخش و گروه داشته باشید که این مطالب را در خود حفظ کنند.
یک سیستم بایگانی را تصور کنید:
بخشها مثل کمدها هستند. گروه ها مثل کشوها هستند و مطالب همان مدارک روی کاغذ هستند. اگر همه مدارک را در گوشه ای بریزیم استفاده از آنها محال است. کشوها بدون کمد روی هم چیده شوند باز بهتر از حالت قبل است ولی هنوز براحتی قابل استفاده نیستند. اگر آنها را بدون کشو در کمد بگذاریم هم فکر خوبی نیست. پس برای ایجاد نظم در سایت باید مدارک (Contents) را در کشوها (Categories) و داخل کمدها (Sections) قرار دهیم.
موضوع جذاب دیگر در مورد بخشها و مجموعه ها این است که میتوانیم قالبهای متفاوتی را به هر یک نسبت دهیم.
توجه: بعد از همه این حرفها که باید بخش و مجموعه داشته باشیم راهی وجود دارد تا مطالبی ایجاد کرد که فاقد بخش و گروه باشد، به نام مطالب ثابت (Static Contents). نه به آن معنا که ثابت و نقطه مقابل متغیر بلکه فقط به این معنی که فاقد بخش و گروه است. ولی یادتان باشد اگر چنین مطلبی ایجاد کنید نمیتوانید مطالب جدید که شبیه آن باشد بصورت دینامیک ایجاد کنید و مطالب ثابت اینچنینی را هم نمیتوانید در صفحه اول قرار دهید.پس درباره نظام سایتتان فکر کنید و مشخص کنید آیا میخواهید قسمتهای مختلف سایت ظاهر متفاوتی داشته باشند؟ سپس سایت خود را بر اساس سیستم بخش و گروه پایه ریزی کنید.

طراحی ظاهر سایت

قالب ها (Templates) ظاهر سایت و یا قسمتهای مختلف آنرا میسازند. اگر به قسمت قالب در بخش مدیریت (Administration) سایت خود بروید ، لیستی از قالبها را خواهید دید.یکی از آنها را کلیک کنید.نه ب روری نام قالب بلکه دکمه رادیویی سمت چپ آن و سپس آیکون “ِDefault ” در toolbar بالای صفحه. سپس سایتتان را باز کنید و ببینید چه طور ظاهر آن عوض شده است.
اگر در لیست فقط یک نام دیدید میتوانید قالبهای جدید را با کمک آیکون New همین Toolbar نصب کنید. برای این کار اول قالب (ها) را از سایت www.Mambolearn.com دانلود کنید و با کمک دکمه Browse در قسمت نصب قالب جدید آن (ها) را انتخاب و دکمه Upload and Install را فشار دهید.

ماژول ها

ماژول ها چهارگوش های جادویی کوچکی هستند که محتویات متغیر(داینامیک) دارند. براي مشاهده آنها به منوي ماژول ها و سپس مديريت ماژول هاي بخش كاربري برويد.
تمام منوها در اصل یک ماژول هستند. فرم ورودی کاربر یک ماژول است. آخرین اخبار ماژول دیگری است که لینکی به آخرین اخبار اضافه شده به گروه اخبار سایت (News Category) میباشد.
تقریبا هر آنچه با لینک ها و مطالب ورودی کاربران ارتباط دارد یک ماژول است و هزاران ماژول وجود دارد که میتوان آنها را دانلود و نصب کرد ، با این وصف شما اصلا به همان چند ماژول اولیه که در موقع نصب می بینید محدود نیستید و مي توانيد خودتان ماژول هاي جديدي را دانلود و نصب كنيد و نيز ميتوانيد خودتان ماژول طراحي و برنامه نويسي كنيد.


وقتی به جدول ماژول ها در Administrator سایت خود نگاه می کنید ستونی به نام موقعيت را می بینید که موقعیت مکانی ماژول را در صفحه مشخص میکند. اگر روی یکی از این ماژول ها کلیک کنید یک منوی کرکره ای خواهید دید که بوسیله آن میتوانید محل ماژول را تغییر دهید.
البته همه محلهای ذکر شده در این منو ممکن است در قالب شما وجود نداشته باشند.برای دیدن مکان های موجود در قالب فعلی در قسمت مدیریت به منوي بخش كاربري سپس پيش نمايش و سپس به درون برنامه همراه موقعيت ها نگاه کنید. حالا جای یک ماژول را عوض کنید و نتیجه را در سایت خود بصورت زنده ببینید.
ماژولها را میتوان فعال و غیر فعال کرد. در بعضی صفحات یا همه آنها یا هیچکدام،موقعيت ها جای ماژول را مشخص میکنند و کاری به نمایش یا عدم نمایش آن ندارد.

کامپوننت

کامپوننت ها در اصل یک برنامه هستند.آنها یک توانایی جدید به قسمت مدیریت اضافه میکنند.پس وقتی شما میخواهید مثلا یک خبرنامه به سایت اضافه کنید هم کامپوننت و هم ماژول آنرا نصب میکنید. وقتی کامپوننتی نصب میشود در منوی كامپوننت ها قابل مشاهده است. وقتی از این لیست کامپوننت نصب شده را انتخاب میکنید ابزار تنظیم و کاربرد بهینه از این کامپوننت را میتوانید ببینید.

مامبوت

مامبوت ها عملگرهای کوچکی هستند که ماموریت دارند موضوعاتی را قبل از نمایش یا کاربرد به روشی دستکاری اصلاح یا سازماندهی کنند.مامبو در هسته مرکزی خود تعدادی مامبوت دارد.برای مثال mosimage برای تبدیل تگ {mosimage} به تگ img در HTML بکار میرود mospagebreak برای صفحه بندی و ایجاد جدول مطالب بکار میرود.به نظر میاید که ما به عنوان کاربر کمتر به مامبوت ها نیاز داشته باشیم.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code