مشکل بازنشدن عکس و فیلم در تلگرام

اگر شما هم از فعالان کانالهای تلگرام بوده باشید پس از مدتی کار کردن با مشکل باز نشدن عکسها و ویدئو ها مواجه شده و به دنبال چاره خواهید بود.بسیاری از کاربران در این هنگام تصور می کنند که مشکل می تواند از سرعت پایین اینترنت باشد اما کاربری که دچار این مشکل باشد با بالاترین سرعت های موجود نیز موفق به مشاهده تصاویر و ویدئوها نخواهد شد.

ابتدا تلگرام خود را به آخرین نسخه آپدیت کنید چرا که در برخی مواقع، دلیل بروز این مشکل، بروز نبودن اپلیکیشن شما خواهد بود و با انجام بروزرسانی، مشکل مذکور رفع خواهد شد.

تذکر:قبل از انجام هر کدام از روش ها، برای اطمینان بیشتر ارتباط اینترنت خود را قطع کنید و همچنین در صورت امکان بهتر است با مراجعه به Setting>Application Manager>Telegram این برنامه را Force Stop (توقف اجباری) کنید.

دلیل اول :کش (Cache)

مهمترین و محتمل ترین دلیلی که می تواند باعث چنین مشکلی در تلگرام شما شود مباحث مربوط به کش در تلگرام است. هرچه تعداد گروه ها و کانال هایی که در آن ها عضو هستید بیشتر باشد، به همان میزان نیز تعداد عکس ها و ویدئوهایی که در طول روز دریافت می کنید بیشتر خواهد شد.

بسیاری از کاربران تصور می کنند که خاموش بودن گزینه ی Save To Gallery در تنظیمات تلگرام مانع از ذخیره عکس ها و ویدئوها در حافظه گوشی می شود در حالی که حتی با خاموش بودن این گزینه، تمامی عکس ها و فایل های دریافتی در تلگرام، در حافظه گوشی شما ذخیره شده اند.

این اطلاعات که به عنوان کش برنامه به حساب می آیند رفته رفته دارای حجم بسیار بالایی خواهند شد به طوری که اگر تا به حال اقدام به حذف آن ها نکرده باشید، می توانید با حجم های زیادی نظیر ۵۰۰ مگابایت، ۱ گیگابایت و … مواجه شوید.

این موضوع، یعنی انباشته شدن صدها و هزاران فایل در کش تلگرام باعث تداخل و پایین آمدن سرعت این اپلیکیشن خواهد شد که یکی از نشانه های آن نیز باز نشدن عکس ها و ویدئوهای تلگرام است. کافی است تا اقدام به پاکسازی کش این برنامه کنید تا تلگرام شما همانند روز اول تصاویر و ویدئوها را برای شما بارگذاری کند. ضمن اینکه با انجام این کار به احتمال زیاد در سرعت اجرای برنامه و کار با آن نیز با پیشرفت چشم گیری مواجه خواهید شد .

برای این کار ۳ روش مختلف را در دسترس دارید که می توانید هر روش را که برایتان آسوده تر بود انجام دهید. لازم به ذکر است که با انجام اینکار هیچ کدام از گفتگوها و پیام های رد و بدل شده حذف نمی شود و تنها فایل های عکس، ویدئو، موسیقی و … که در مدت استفاده ارسال یا دریافت شده اند از کش گوشی حذف خواهند شد.

روش اول:

در تنظیمات برنامه ی Telegram گزینه ای با نام Cache Setting وجود دارد که با انتخاب آن به صفحه دیگری منتقل خواهید شد. در این صفحه مقدار فایل های کش شده را بر حسب مگابایت مشاهده خواهید کرد و در مقابل این حجم نیز گزینه ای با نام Clear Cache در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

آموزش تصویری حل مشکل بازنشدن و لود نشدن تصاویر ویدیوها و عکس و فایل در تلگرام telegram
در صورتی که به جای مشاهده حجم، با نوشته ی Calculating مواجه شدید باید مدت زمان کوتاهی را منتظر بمانید تا حجم فایل های کش شده محاسبه شود. برای حذف این فایل ها، با لمس این گزینه از شما پرسیده می شود که مایل به حذف کدام بخش از فایل های کش شده هستید. دقت کنید که حتما تمام گزینه های موجود را انتخاب کنید و سپس گزینه قرمز رنگ Clear Cache را لمس کنید. مدت زمان لازم برای حذف کش بستگی به میزان کش ذخیره شده در گوشی و همچنین سخت افزار گوشی شما خواهد داشت. در صورتی که در هنگام Calculating یا حذف فایل های کش با سرعت پایینی مواجه شدید، می توانید از روش های بعدی استفاده کنید.

روش دوم:

برای این کار کافی است تا به حافظه داخلی گوشی رفته و وارد پوشه ی Android شوید. در این پوشه، فولدر دیگری با نام Data وجود دارد که تمام اپلیکیشن های گوشی فایل های دیتای خود را در این فولدر ذخیره می کنند. برای دست یابی به پوشه دیتای تلگرام دنبال فولدری با نام org.telegram.messenger بگردید و سپس با ورود به آن، پوشه ای که با نام Cache در آن وجود دارد را حذف کنید. حذف این پوشه ممکن است به زمان زیادی نیاز داشته باشد.
آموزش تصویری حل مشکل بازنشدن و لود نشدن تصاویر ویدیوها و عکس و فایل در تلگرام telegram

روش سوم:

در روش سوم باید کش برنامه را به طور مستقیم و از طریق پنل مدیریت برنامه ها حذف کنید. برای این امر کافی است به Setting گوشی بروید و با مراجعه به بخش App Manager یا Application Manager در لیست برنامه های نصب شده Telegram را پیدا کنید و با لمس آن، به بخش مدیریت برنامه وارد شوید.
آموزش تصویری حل مشکل بازنشدن و لود نشدن تصاویر ویدیوها و عکس و فایل در تلگرام telegram
حال چند لحظه منتظر بمانید تا گزینه Clear Cache فعال شود. بعد از روشن شدن این گزینه، آن را لمس کرده و اقدام به حذف کش برنامه کنید. البته تاکید می کنیم که گزینه مورد نظر ما Clear Cache نام دارد بنابراین به این نکته نیز توجه داشته باشید که به اشتباه Clear Data را لمس نکنید. در صورتی که با انجام هر سه روش بالا، همچنان مشکل عدم بارگذاری عکس ها و ویدئوها را داشتید، پوشه ی Telegram را نیز از حافظه داخلی حذف کنید. در برخی گوشی ها این پوشه در مموری کارت ساخته می شود که پیشنهاد می کنیم برای از قلم نیفتادن این پوشه، هر دو حافظه را بررسی کنید.

دلیل دوم: کمبود حافظه

دلیل دومی که ممکن است باعث بروز این مشکل شود، کمبود فضا در حافظه داخلی گوشی است. همانطور که ذکر شد تلگرام تمام عکس ها و فایل هایی که دریافت می کنید را در فولدر کش ذخیره می کند و از همین رو پر شدن حافظه گوشی امری بسیار محتمل است. در صورتی که فضای داخلی پر شود هیچ فایلی قابلیت دانلود شدن در حافظه را ندارد و از همین رو، هیچ کدام از فایل های دریافتی باز نخواهند شد.
با مراجعه به بخش Setting> Storage می توانید از وضعیت حافظه داخلی گوشی مطلع شوید و در صورت پر بودن فضای گوشی، اقدام به حذف فایل های غیر ضروری از حافظه داخلی کنید. حذف فایل کش تلگرام نیز نقش بسزایی در خالی شدن حافظه داخلی خواهد داشت.
آموزش تصویری حل مشکل بازنشدن و لود نشدن تصاویر ویدیوها و عکس و فایل در تلگرام telegram

دلیل سوم: اختلالات آی پی

دلیل سومی که می تواند باعث شود بارگذاری فایل ها در تلگرام با مشکل مواجه شود، اختلال آی پی است که البته احتمال آن بسیار پایین بوده و در صورت وقوع نیز دائمی نخواهد بود. با این حال در صورتی که با این مشکل مواجه شدید می توانید با استفاده از اپلیکیشن های تغییر آی پی، از این موضوع که آیا این مشکل به ارتباط اینترنتی شما وابسته است یا خیر اطمینان خاطر پیدا کنید.
توجه:این مشکل مختص به کاربران ایرانی نبوده و از نقاط مختلفی در دنیا این مشکل به تلگرام گزارش شده است بنابراین ارتباطی بین این موضوع و مرکزی که از آن اینترنت تهیه کرده اید وجود ندارد. با انجام مراحل بالا، می توانید این مشکل را به طور کامل رفع کنید.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *