ارزش غذایی تخم پرندگان

ارزش غذایی تخم پرندگان ، مرغ ، غاز ، اردک ، بلدرچین ، بوقلمون ، شترمرغ

تخم‌ مرغ

تخم مرغ در مقايسه با تخم پرندگان ديگر بهترين نوع پروتئين و آنتي‌اكسيدان را داراست و قابليت هضم بالايي دارد. در زرده تخم‌مرغ چربي، كلسترول، آهن، كلسيم، فسفر، روي، يد، مس، منگنز، كولين، اسيدفوليك، ويتامين‌هاي محلول در چربي و برخي ويتامين‌هاي گروه B و در سفيده آن نيز پروتئين، سديم، پتاسيم، سولفور، منيزيم و كلر موجود است. ليزوزيم و‌ آويدين موجود در سفيده تخم‌ مرغ خاصيت ضد ميكروبي داشته و مانع رشد باكتري‌هاي مضر در دستگاه گوارش مي‌شود و زرده آن به دليل آنتي‌آكسيداني موسوم به گزانتوفيل خاصيت ضدسرطاني داشته و لوتئينو گزانتين آن مانع بروز آب مرواريد مي‌شود. وجود برخي ايمنو گلبولين‌ها در تخم مرغ باعث افزايش قدرت سيستم ايمني بدن شده كه اين مزيت در ساير تخم پرندگان بجز تخم بلدرچين موجود نيست.
تخم مرغ حاوي كلسترول بالايي است ولي لسيتين موجود در آن از جذب مقادير زياد كلسترول در بدن مي‌كاهد. تخم مرغ در مقايسه با تخم پرندگان ديگر باعث بالارفتن اسيد اوريك نشده و حملات نقرس را تشديد نمي‌كند.

تخم غاز

اندازه اين تخم از تخم مرغ و اردك بزرگ‌تر بوده و يك عدد آن كالري بسيار بالايي داشته و نسبت به تخم مرغ از مقدار بيشتري كربوهيدرات، چربي و كلسترول برخوردار است. تخم اين پرنده لذيذتر از تخم مرغ است اما مصرف آن به دليل كلسترول بالا بايد محدود شود. هر تخم غاز معادل ۲ تخم مرغ است و منبع خوب ويتامين‌هاي A، E، B6 و B12 ، فولات و مواد معدني روي، كلسيم، آهن، مس، منيزيم، پتاسيم، سلنيوم و منگنز به شمار مي‌رود.

تخم اردك

از تخم‌مرغ اندكي بزرگ‌تر و سفيده آن به مراتب شفاف‌تر و غني‌تر از تخم مرغ است ولي كلسترول و چربي آن هم بسيار زيادتر است.

تخم بلدرچين

اين تخم بيضي‌شكل و پوسته آن خالدار و رنگ آن از قهوه‌اي تيره تا آبي و سفيد است. اندازه تخم‌ها كوچك و ۵ عدد آن معادل يك تخم‌مرغ است. به دليل فسفر، آهن، ويتامين B1 و B2 منبع خوبي از ويتامين‌ها و املاح معدني به شمار مي‌رود و بمب ويتامين نام گرفته است. مصرف تخم بلدرچين باعث افزايش رشد و ضريب هوشي كودكان مي‌شود. ميزان كلسترول تخم بلدرچين از تخم مرغ معمولي كمتر است و تركيبات مغذي آن مي‌تواند باعث دفع مواد راديواكتيو، فلزات سنگين ناشي از آلودگي هوا چون سرب، جيوه و مواد زائد بدن شود. تركيبات خاص موجود در تخم بلدرچين در بزرگسالان باعث تنظيم سيستم عصبي، قلب و گوارش شده و سيكل خواب را منظم مي‌كند. اين ماده غذايي به دليل ماده شبه‌كورتون و ضدالتهابي به درمان آسم و بيماري‌هاي التهابي چون آرتريت روماتوييد كمك مي‌كند و مواد مغذي آن در درمان كم‌خوني، كاهش استرس و ناتواني جنسي موثر است و به سبب دارا بودن ويتامين‌هاي گروه B موجب افزايش شادي، نشاط و انرژي در بدن مي‌شود. بنابراين مصرف آن را به ورزشكاران توصيه مي‌كنيم.

تخم بوقلمون

تخم اين پرنده اندكي بزرگ‌تر از تخم مرغ ولي از نظر رنگ و طعم مشابه آن است. منيزيم آن از تخم پرندگان ديگر بيشتر و آهن قابل جذب‌تري دارد و به دليل غني بودن از ويتامين E لقب تخم ضدپيري به آن داده‌اند. چربي موجود در آن برخلاف تخم‌مرغ از نوع غيراشباع و كلسترول و چربي آن كمتر از تخم مرغ است.

تخم شترمرغ

تخم اين پرنده بسيار بزرگ و هر عدد آن يك تا ۲ كيلوگرم وزن دارد اما از نظر طعم و ميزان چربي و پروتئين مانند تخم مرغ است و به همان روش پخت و پز مي‌شود. تخم شترمرغ سرشار از كلسيم است و عسلي شدن آن حدودا ۴۵ دقيقه و سفت شدن آن ۲ برابر اين زمان طول مي‌كشد و هر كدام آن معادل ۲۰ عدد تخم‌مرغ است.
توصيه: تخم انواع پرندگان را در بسته‌بندي‌هاي بهداشتي كه داراي تاريخ مصرف باشند خريداري كنيد.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *