خواص گردو

مغز گردو داراي پروتئين ، قند ، آب و ويتامين ، املاح معدني و همچنين مواد چربي است . مقدار فسفر موجود در گردو با ماهي و برنج و حتي تخم مرغ نيز برابري ميكند. برگ و پوست گردو مقوي و تصفيه كننده خون است . برگ‌ها و پوست آن بخصوص بخاطر ماده تلخ و تانن آن در مداواي بيماري‌هاي جلدي و خنازير مفيد واقع مي شوند .
خواص گردو
درمان ورم روده و معده: ۱۵ تا ۲۰ گرم برگ گردو را به مدت ده دقيقه در يك ليتر آب جوش دم كنيد، براي ورم معده و روده به عنوان كرم كش ۳ فنجان در روز از اين دم كرده را بنوشيد .

درمان خستگي و ورم : دم كرده ۵۰ گرم برگ گردو در يك ليتر آب را در آب وان بريزيد اين حمام آرام بخش خستگي است و ورم را بر طرف مي كند همچنين در مورد مداواي سرمازدگي و بيماريهاي پوستي تجويز ميشود.

درمان ورم لثه ولوزه : دم‌كرده فوق را به ميزان حجمش با آب رقيق كنيد و آن را غرغره كنيد تا ورم لثه و لوزه شما درمان شود .

درمان كم خوني : جوشانده برگ يا پوست سبز گردو برابر تجويز فوق درمان كم خوني و ضعف است . ۲۰ تا ۳۰ گرم از پوست سبز گردو يا خشك آن را در يك ليتر آب به مدت يك ربع بجوشانيد و صاف كنيد و قبل از هر وعده غذا يك فنجان از آن را بنوشيد .

گردو درمان كننده بيماري‌هاي ريوي است.
گردو مسكن دل پيچه است.
اگر از گردو و عسل مربا درست كنيد براي اشخاص لاغر و تقويت و تحريك نيروي جنسي مفيد است.
مرباي گردو ملين بوده و آپانديس را تقويت مي كند.
خوردن گردو از تشكيل سنگ كليه و سنگ كيسه صفرا جلوگيري مي كند.
پوست درخت گردو و پوست سبز گردو قابض است.
خوردن گردو براي تقويت جنسي مفيد است.
گردو را با انجير و موز بخوريد مقوي حواس و مغز است.
اگر پوست تازه گردو را به دندان و لثه بماليد لثه و دندان را تقويت مي كند.
دم كرده برگ درخت گردو براي درمان ورم مفاصل مفيد است.
۵۰ گرم برگ گردو را در يك ليتر آبجوش ريخته و بمدت چند دقيقه بجوشانيد اين جوشانده براي شست و شوي زخم ها و التيام آن‌ها بسيار مفيد است .
دم كرده برگ درخت گردو براي درمان ترشحات زنانه و بيماري سل مفيد است.
جوشانده برگ درخت گردو درمان كننده سر درد ، سرمازدگي و بيماري‌هاي پوستي است .
شيره قسمت سبز ميوه را اگر چند بار روي زگيل بماليد آن‌را از بين مي برد.
قسمت سبز و تازه ميوه گردو را اگر با آب بجوشانيد و موهاي خود را با آن رنگ كنيد رنگ قهو ه‌اي به مو مي دهد .
برگ تازه درخت گردو حشرات موذي مانند بيد و ساس را از بين مي برد.
اگر زن حامله روزي يك عدد گردو بخورد پس از زايمان پوست شكمش زيبايي خود را حفظ خواهد كرد.
چون گردو داراي مس مي باشد بنابراين به جذب آهن در بدن كمك مي كند.

زيان گردو

به هيچ وجه نبايد در خوردن گردو افراط و از پنج عدد در روز بيشتر مصرف بشود زيرا براي سلامتي زيان آور است . درضمن لثه‌ها و زبان و گلو را مي آزارد . كساني‌كه ناراحتي معده و كبد دارند نبايد گردو بخورند . افراد چاق نيز بايد از آن پرهيز كنند . خوابيدن در زير درخت گردو به علت صدور فراوان گاز كربنيك در شب خطر ناك است.

یك دكترای علوم تغذیه در یزد ابراز داشت: از آنجایی كه گردو سرشار از انرژی است ، توصیه می‌شود افراد با مصرف گردو به یكی از فرآورده‌های لبنی در وعده غذایی صبحانه انرژی روزانه خود را تامین كنند.
دكتر حسن مظفری با تاكید بر ارزش غذایی گردو در خصوص تركیبات این میوه در وعده غذایی بیان داشت: یك فنجان مغز گردو با ‌١٢٥ گرم وزن متشكل از ‌٧٦٠ كیلو كالری انرژی،‌ ‌٣٠ گرم پروتئین ، ‌‌٧١ گرم چربی سالم ، ‌‌٥ میلی‌گرم قند ، ‌٧٣ میلی‌گرم كلسیم ،‌ ‌٥٨٠ میلی‌گرم فسفر ، ‌٣/٨ میلی‌گرم آهن ، ‌٦٥٥ میلی‌گرم پتاسیم ، یك میلی‌گرم سدیم ، ‌٣٧٠ واحد بین‌المللی ویتامین A و نیز حاوی ویتامین‌های B۲ ، B و نیاسین است.
وی در خصوص تاثیرات این ماده غذایی تصریح كرد: مغز گردو منبعی غنی از چربی‌های سالم، غیراشباع و فاقد كلسترول است و تقویت كننده سیستم عصبی ، ‌سیستم عضلانی و ‌عضلات قلب بوده و در ‌بهبود بیماران قلبی – عروقی و افراد با افزایش فشار خون مفید است. دكتر مظفری افزود با عنایت به این كه گردو حاوی مقدار زیادی انرژی است ، به منظور تامین انرژی در افراد سالمند كه نیازمند انرژی زیادی هستند ، مؤثراست.
این دكتر PH.D تغذیه مصرف گردو را در رشد فیزیكی كودكان نیز مفید دانست و توصیه كرد: والدین سفره غذایی كودكان را با این ماده غذایی غنی كرده تا مقدار انرژی روزانه‌ لازم بدن كودك خود را فراهم كنند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی یزد در پایان مصرف گردو را به صورت‌های مختلف از جمله افزودن این ماده به غذا ، ‌آجیل و شیرینی‌جات توصیه و یادآور شد: افراد می‌بایست در نگهداری و خرید این ماده غذایی نكات بهداشتي را رعایت كنند ، چرا كه گردو منبع غذایی غنی از چربی بوده و چربی موجود در آن در صورت قرار گرفتن در معرض حرارت اكسیده شده و منجر به تغییر در تركیبات و بروز طعم نامطبوع در آن می‌شود.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code