خواص سیر

خواص و فواید درمانی و داروئی و پزشکی سیر garlic

خواص سیر

اين ماده غذايي جادويي از شما درمقابل بيماري هاي قلبي، سرطان و عفونت ها محافطت مي کند.

نوشیدن آب لیمو یا خوردن چند برش از لیمو بوی بد سیر را متوقف می کند.

تحقيقات پزشکي و دارويي نشان داده است که سير ، چاشني معطر که افراد يا از آن متنفر مي شوند و يا عاشقش مي شوند ، مي تواند کلسترول را پايين آورده، از لخته شدن خون در بدن جلوگيري کرده، فشارخون را پايين آورده، از ابتلا به سرطان جلوگيري به عمل آورده، و شما را در برابر عفونت ها و بيماري هاي قارچي و باکتريايي مصون کند.

محتویات سیر

سير حاوي بيش از ۱۰۰ ماده شيميايي بيولوژيکي مفيد مي باشد که از جمله آن مي توان به موادي به نامهاي زير اشاره کرد: آليين، آليناز، آليسين، اس آليلسيستئين، ديالين، آليل متيل تري سولفيد.

مصرف داروئی سیر

در واقع، سير از ۳۰۰۰ سال پيش تاکنون مصرف دارويي داشته است اما فوايد آن تا زمان حال در حد اعتقاد مردم عادي محدود بود. طبق گزارشي در يکي از روزنامه هاي انجمن پزشکي امريکا، نقش درماني سير در تقريباً ۱۰۰۰ تحقيق توصيف و تشريح شده است.

در طول تاریخ در شرق میانه، شرق آسیا و نپال، از سیر برای درمان ( برونشیت، فشار خون بالا، سل، اختلالات کبدی، اسهال خونی، نفخ، کولیک، کرم روده، روماتیسم، دیابت و تب ) استفاده می شد .

خواص سیر در درمان آرتروز و بیماری های مفاصل

سیر در درمان آرتروز مفصل ران موثر است ، زنان که رژیم های غذایی سرشار از سبزیجات جنس آلیوم داشتند کمتر به آرتروز گرفتار می شوند نمونه هایی از سبزیجات جنس آلیوم Allium ( شامل سیر، تره فرنگی، موسیر و پیاز ) می باشد.

مطالعه بلند مدت، روی بیش از ۱۰۰۰ دوقلوی دختر سالم، نشان داد که کسانی که عادات غذایی شامل مقدار زیادی میوه و سبزیجات، به خصوص آلیوم هایی مانند سیر مصرف کردند علائم کمتری از استئوآرتریت اولیه در مفاصل ران داشتند.

درمان سرماخوردگی با سیر

سیر یک آنتی بیوتیک طبیعی است زیرا با باکتری ها، ویروس ها و پروتوزوآ ( یک انگل تک یاخته ) در بدن مبارزه می کند یک مطالعه نشان داد مصرف روزانه سیر خطر ابتلا به سرماخوردگی را به نصف کاهش می دهد.

فواید سیر در سیستم قلبی عروقی بدن

آدِش کي جين، پزشک مرکز تحقيقاتي باليني و دانشکده پزشکي تولان در نيو اورلئان، سال گذشته گزارش داده است که سير مي تواند باعث پايين آوردن ميزان کلسترول و به ويژه نوع ليپوپروتئين کم حجم (LDL) در خون مي شود. جين به ۲۰ مرد و زن روزانه ۹۰۰ ميليگرم از قرص هاي پودر سير داده و آنها را با ۲۲ فردي که فقط داروي پلاسيبو دريافت مي کردند، مقايسه کرده است.

در آخر اين تحقيق ۱۲ هفته اي، ميزان کلي کلسترول خون در افرادي که قرص هاي سير مصرف نموده بودند، تا %۶ کاهش پيدا کرد، درحاليکه در افراديکه دارونکا يا پلاسيبو دريافت کرده بودند، اين کاهش فقط %۱ بوده است. افراديکه سير مصرف کرده بودند همچنين کاهش ۱۱ درصدي در کلسترول LDL خود مشاهده کرده اند که باز اين ميزان در گروه ديگر بسيار کمتر و فقط %۳ بوده است.

سير همچنين داروي ضد انعقاد خون نيز به شمار مي رود ، يک داروي طبيعي براي رقيق کردن خون. دکتر اچ کيسوتر از دانشگاه سارلاندس هامبورگ، اخيراً دريافته است که سير مي تواند به بيماراني که از بيماري انسداد شرياني که باعث لخته شدن خون در ناحيه پاها مي شود نيز کمک کند.

فواید سیر در مقابله با سرطان

دکتر بنجامين لاو در مجله بيوتراپي مولکولي عنوان مي کند که سير يکي از قديمي ترين گياهاني است که گفته مي شود خواص ضد سرطاني دارد. در گذشته مصريان و پزشکان هندي از سير براي درمان تومورها استفاده مي نمودند.

دکتر لاو، محقق دانشگاه لوما ليندا، سه راهي را که از طريق آن سير از شما درمقابل سرطان محافظت مي کند را توصيف ميکند: با بازداشتن مستقيم متابوليسم سلول هاي تومر، با جلوگيري از شروع و توليد سلول هاي سرطاني، و با تقويت سيستم دفاعي فرد براي مقابله بهتر با سلول هاي سرطاني.

يک رژيم غذايي که از ۲ تا ۴ درصد سير تشکيل شده باشد، رشد سرطان سينه را به تاخير انداخته و تعداد تومرهاي سرطاني را کاهش مي دهد. او اينطور توضيح مي دهد: تعداد کلي تومرها در موش هاي صحرايي که يک رژيم غذايي %۲ سير طي دوره ۲۰ هفته اي داشته اند، درمقايسه با گروه کنترل از اين موشهاي صحرايي تا %۵۶ کاهش داشته است.

در تحقيق ديگري، ميلنر دريافت که سير مي تواند به طرز قابل توجهي تعداد ترکيب هاي افزايشي را در اسيد دئوکسي ريبونوکلئيک (DNA)، کاهش مي دهد. ترکيب هاي افزايشي مواد شيميايي هستند که به نيتروسامين هاي DNA مي چسبند، و محيط را براي تغييرات سرطاني آماده مي کنند.

ميلنر يک گروه موش هاي صحرايي آزمايشگاهي را در معرض نيتروسامين ها قرار داده، اما به برخي حيوانات هم ميزان بسيار زيادي از پودر سير در ۲ تا ۴ درصد از رژيم غذايي داده شد. اين موش هاي صحرايي، برحسب ميزان سيري که خورده بودند، ۴۰ تا ۸۰ درصد کاهش ترکيب هاي افزايشي در کبد داشته اند. بعلاوه، موشهاي صحرايي که سير مي خوردند، از ۵۵ تا ۶۰ درصد ترکيب هاي افزايشي در غدد پستان نيز بهره مند شده اند.

تحقيقات مختلفي همچنين نشان داده است که سير احتمال خطر سرطان هاي معده و شکم را نيز کاهش مي دهد. در يک تحقيق که در چين انجام گرفته است، نشان داده شد که مصرف سير به طور معکوس به شيوع ابتلا به سرطان معده و شکم مربوط است. ساير آزمايشات نشان داده است که سولفيد دياليل به ميزان قابل توجهي تومرهاي سرطاني شکم را در همسترها کاهش مي دهد.

در يک تحقيق ديگر، پروفسور ام. ام. ال موفتي از دانشگاه الکساندرا در مصر، به قورباغه هاي مصري، به مدت چهار ماه يا سير تازه خرد شده، يا روغن سير، و يا روغن ذرت (بعنوان پلاسيبو) داده شد و بعد آنها را در معرض آفلاتوکسين B1 AFB1، يک آلاينده غذايي که موجب سرطان کبد مي شود، قرار داد ، فقط ۳ درصد از کليه قورباغه هايي که سير تازه خورده و فقط ۹ درصد از ۶۵ حيواني که روغن سير مصرف کرده بودند، دچار تومر شدند. درمقابل، ۱۹ درصد از حيواناتي که روغن ذرت خورده بودند، دچار سرطان کبد و تومر کليه شدند.

دکتر ال موفتي در اين زمينه مي گويد، نتايج ما نشان مي دهد که دادن سير خردشده يا روغن سير به قورباغه ها، به طرز قابل توجهي موجب کاهش ايجاد تومر از طريق AFB1 مي شود.

سیر در درمان عفونت های قارچی و میکروبی

تحقيقات پزشکي نقش سير را به عنوان يک آنتي بيوتيک طبيعي نيز تاييد مي کند. در ۱۹۸۳، دکتر لاو در مجله فرضيه پزشکي مي نويسد، عصاره سير فعاليت بسيار وسيع ضد ميکروبي را درمقابل باکتري ها و قارچ هاي بسيار زيادي نشان مي دهد ، چون بسياري از موجودات ميکروسکوپي که به عصاره سير حساسيت نشان داده اند، ازنظر پزشکي قابل توجه هستند، سير نقش بسيار مهمي بعنوان يک عامل درماني خواهد داشت.

يکي از روش هاي فعاليت سير از طريق تقويت سلول هاي فاگوسيتوز (سلول هاي بيگانه خوار)، توانايي گلوبول هاي سفيد براي مقابله با عفونت ها و بيماري ها مي باشد. يکي ديگر از اين راه ها، از طريق تحريک سلول هاي ايمني مثل ماکروفاژها و سلول هاي T براي مقابله با باکتري ها و عفونت هاي ويروسي و تنظيف سلول هاي سرطاني مي باشد. روزانه چقدر سیر بخوریم؟

یک دوز ۶۰۰ میلی گرمی عصاره سیر به طور معمول حدود ۳۶۰۰ میکروگرم آلیسین دارد. یک دوز سیر تازه ( حدود یک میخک ) معمولاً ۱۸۳۰۰ میکروگرم آلیسین دارد. سازمان جهانی بهداشت توصیه می کند روزانه سیر تازه ( ۲ – ۵ گرم ) پودر خشک ( ./۴ – ۱.۲ گرم ) روغن سیر ( ۲ -۵ گرم ) عصاره ( ۳۰۰ – ۱۰۰۰ میلی گرم ) یا به صورت های allian آلیان ( ۴ – ۱۲ میلی گرم ) و اگر به صورت آلیسین باشد حدود ( ۲ – ۵ میلی گرم ) مصرف شود.

برای فشار خون بالا ۶۰۰ – ۱۲۰۰ میلی گرم از عصاره سیر سه بار در روز مصرف شود.

برای پیشگیری از سرطان روده بزرگ، مفعد و معده سیر تازه یا پخته ۳.۵ – ۲۹ گرم در هفته مصرف می شود.

برای عفونت های قارچی پوست ( کچلی موضعی، خارش پای ورزشکاران ) کرم ./۴ % یا ژل ./۶ % یا ژل ۱ % دو بار در روز به مدت یک هفته مصرف می شود.

معمولاً ۴ گرم سیر تازه تقریبا معادل یک دانه سیر است و یک بار در روز استفاده می شود سیر تازه به طور معمول حاوی ۱ درصد allian است.

عوارض جانبی سیر

سیر وقتی از راه دهان خرده شود برای اکثر مردم سالم است سیر می تواند سبب بوی بد دهان، احساس سوزش سر دل، گاز، تهوع، استفراغ، بوی بدن و اسهال شود که این عوارض جانبی اغلب با سیر خام بدتر می شود سیر می تواند خطر خونریزی را افزایش دهد.

مصرف سیر با دوز دارویی در زمان شیردهی و بارداری مجاز نیست ولی اگر در مقادیر معمول از راه دهان در غذا مصرف شود در بارداری مشکلی ایجاد نمی کند.

دوز بالای سیر در کودکان خطرناک است و حتی می تواند منجر به مرگ شود ولی اگر به صورت خوراکی از راه دهان و با دوزکم و برای مدت کوتاه مصرف شود اشکالی ندارد.

سیر خام بسیار قوی است خوردن بیش از حد می تواند مشکلات تحریک یا آسیب به دستگاه گوارش ایجاد کند.

سیر می تواند اثر داروهای ضد انعقاد را مختل کند لذا قبل از عمل جراحی از خوردن آن اجتناب کنید. گزارش هایی از خونریزی بعد از عمل جراحی در کسانیکه سیر ( مخصوصاً سیر تازه ) مصرف می کرده اند شده است. حداقل دو هفته قبل از عمل جراحی مصرف سیر را قطع کنید.

سیر با داروی ایزونیازید و داروی مهار کننده ترانس کریپتاز معکوس غیر نوکلئوزیدی ( NNRTIs ) که یک داروی ضد ایدز است تداخل اثر دارد مصرف سیر همراه برخی داروهای ضد ایدز ممکن است اثر این داروها را کاهش دهد.

هرگز سیر را در روغن در دمای اطاق یا مدت طولانی در یخچال نگهداری نکنید زیرا خطر مسمومیت غذایی بوتولیسم را دارد بوتولیسم یک سم تند و زننده است که در اثر میکروب کلستریدیوم بوتولینوم ایجاد می شود و گاهی منجر به مرگ می شود.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *